Predstavitev društva
Društvo oljkarjev Slovenske Istre je civilno društvena organizacija, ki je bila ustanovljena na Mediteranskem delu Slovenije, kjer uspeva oljka. Društvo združuje pridelovalcev in ljubitelje oljk.
Oljkarstvo v Istri ima zgodovinsko tradicijo. Istra je razdeljena na tri države, Italija, Slovenija in Hrvaška. Močan vpliv na razvoj oljkarstva je imelo tržišče in ciklične pozebe. Ponovni preporod oljkarstva na našem območju beležimo po letu 1985 to je po tedanji malo večji pozebi. Pojavljale so se potrebe po poznavanju oljkarskih veščin, določanju smeri razvoja oljkarstva, izbiri načinov preverjanja kakovosti oljčnega olja ter zlasti po izmenjavi izkušenj. Ker je panoga že skoraj izumrla, je bilo čutiti veliko pomanjkanje znanja, tako pri pridelavi oljk kot tudi pri predelavi oljk v oljčno olje. Začeti je bilo potrebno tako rekoč iz ničle. Iskale so se različne poti za premostitev primanjkljaja znanja in ena od teh poti je bila začetek združevanja oljkarjev.
Leta 1992 smo Istrski oljkarji zato ustanovili Društvo oljkarjev Slovenske Istre (DOSI) in preko njega začeli usmerjati politiko razvoja nasadov in širjenjem znanja na vseh področjih oljkarstva, izobraževanji, usmerjanjem oljkarjev v pridelavo kakovostnega oljčnega olja, promocijo porabe oljčnega olja, ozaveščanjem o načinu presojanja kakovostnega oljčnega olja in vplivanjem na ustvarjanje primernih pogojev za nadaljni razvoj panoge.
Eden od velikih dosežkov društva je bila pridobitev zaščitene označbe porekla (ZOP) za Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, ki je kot prvo živilo v Republiki Sloveniji pridobilo evropsko zaščito označbe porekla.
Danes društvo šteje okrog 350 članov. Med temi so taki, ki se z oljkarstvom ukvarjajo čisto ljubiteljsko pa do takih, katerim oljkarstvo postaja čedalje pomembnejši vir prihodkov. Dolgoletna prizadevanja društva za dvig kakovosti oljčnega olja so pripeljala do tega, da so med našimi člani tudi taki, ki se na mednarodnih tekmovanjih redno uvrščajo na zelo visoka mesta. Društvo oljkarjev Slovenske Istre je skupaj s še tremi slovenskimi društvi oljkarjev soustanovitelj Zveze društev oljkarjev Slovenije in član Konzorcija evropsko zaščitenih slovenskih živilskih pridelkov in izdelkov.
Društvo tudi zelo dobro sodeluje z ostalimi strokovnimi institucijami in sicer Kmetijsko gozdarskim zavodom Nova Gorica, Znanstveno-raziskovalnim središčem, Univerzo na Primorskem in LABS.