Aktualno

Aktualno

Zlata oljčna vejica 2024

Zlata oljčna vejica 2024

Oljkarji v Slovenski Istri smo tudi letos izvedli pregled stanja letnika s predstavitvijo svojega pridelka na tekmovanju za Zlato oljčno vejico 2024. Tekmovanje, ki ga že od leta 1992 pripravljamo v Društvu oljkarjev Slovenske Istre (DOSI), je letos dočakalo svojo 32. ponovitev in nadaljuje tradicijo, s katero poskušamo pridelovalcem naše regije postaviti ogledalo kakovosti. Kot vedno ponavljamo je cilj tekmovanja izbolševanje splošne kakovosti naših olj in učenje na napakah, ki se nam v procesu prikradejo.

Preden poročamo o samem tekmovanju in rezultatih je potrebno nekaj besed nameniti tudi letošnji letini. Letnik 2023 bo v analih zapisan kot izjemno problematičen. Količina pridelka oljk je bila v povprečju izjemno slaba in se je veliko oljkarjev srečalo z velikim izpadom. Nekateri celo tako velikim, da pridelka ni bilo ekonomsko upravičeno pobirati in so oljke ostale na drevesih. A to ni bila edina težava. Poletje z obilnimi padavinami je samo po sebi povzročilo slabšo kakovost plodov, ob tem pa ustvarilo idealne pogoje za razmnoževanje oljčne muhe. Večina oljčnikov je bila podvržena močnim napadom, ko so deleži od muhe poškodovanih oljk dosegali tudi 100%. Posledica teh razmer je v povprečju slabša kakovost letnika. Po poročanju Inštituta za oljklarstvo pri ZRS so za olja letnik 2023 značilne nižje vrednosti sadežnosti in grenkosti in zelo povečan delež olj z napako. Med napakami prevladujeta okus po črvivem in plesnivem. Oboje je povezano z delovanjem oljčne muhe, katere ličinka za svojo prehranjevanje uniči znaten delež plodu, ga obremeni s svojimi izločki, obenem pa s prebojem izhodne odprtine omogoči vstop zraka v plod in sprožitev fermentacijskih procesov, ki povzročijo napake. Napake so bile zlasti prisotne v oljih pridobljenih iz oljk pobranih po 15. oktobru.

V navedenih razmerah smo v DOSI celo razmišljali o smiselnosti organizacije letošnjega tekmovanja, a je na koncu prevladalo mnenje, da je mogoče zaradi tega priprava  tekmovanja še bolj potrebna. Nenazadnje so nekateri oljkarji uspeli kljub tem težkim razmeram pridelati odlično olje in so lahko zgled, da se lahko s pravilnim delom tudi v takšnih letinah da obvladovati kakovost.

Na letošnji izvedbi tekmovanja smo prejeli 75 vzorcev olj, katere je predstavilo 64 oljkarjev. Število vzorcev je manjše od prejšnjega leta, ko smo jih prejeli 86, a smo bili v organizacijskem odboru glede na slabo letino v bistvu zadovoljni z udeležbo. Med 75 vzorci sta bila dva vzorca iz Italije (zamejski Slovenci), trije iz Hrvaške Istre, 70 pa iz Slovenije. Vzorce smo na sedežu društva zbirali med 17. In 26. januarjem in jih šifrirane in v nevtralni embalaži predali na ocenjevanje v Laboratorij Inštituta za oljkarstvo, ki je ocenjevanje vzorcev s svojim panelom izvedel v začetku februarja. Kljub zavedanju o slabi letini smo bili v organizacijskem odboru ob prejemu rezultatov šokirani. Od 75 predstavljenih vzorcev je panel zaradi senzoričnih napak iz ocenjevanja izločil 29 ali 39%, kar je večji delež kot v podobno kritičnem letu 2014, ko smo se srečali s podobno velikim napadom oljčne muhe in ki prikaže, kako težak letnik je to bil. Poleg že prej navedenih napak okus po črvivem in okus po plesnivem so ocenjevalci pri izločenih oljih zaznali tudi okus po pregretem, po zakisanem, po česnu, po dimu in žarko. Verjamemo, da bodo tisti oljkarji, katerih olja so bila izločena, zelo razočarani. V DOSI pripravljamo skupaj z Inštitutom za oljkarstvo razgovore s temi oljkarji z namenom skupne degustacije, predstavitve napak njihovega olja, poučitve o vzrokih in ukrepih za preprečevanje teh napak. Računamo na veliko udeležbo in na popravni izpit prihodnje leto.

Med uvrščenimi olji je 23 vzorcev prejelo zlato  priznanje, 14 vzorcev srebrno, 9 vzorcev pa bronasto priznanje. Izbor šampiona in dveh vicešampionov smo letos izvedli na osnovi izidov rezultatov prvega ocenjevanja in ne več z drugim ocenjevanjem deset najbolje uvrščenih s strani mednarodnega panela kot minula leta, ko so se uvrstitve po tem drugem ocenjevanju pomembno pomešale. S tem smo upoštevali pripombe naših oljkarjev.

Zaključno prireditev z razglasitvijo rezultatov in podelitvijo priznanj smo tako kot lani pripravili v Kulturnem domu Hrvatini (Božiči) v petek, 15.2.2024. Prireditev katero sta s svojo prisotnostjo počastila župan Mestne občine Koper Aleš Bržan in podžupanja Občine Izola Nataša Čerin, je tradicionalno povezoval voditelj Iztok Gustinčič. Prireditve se je udeležilo lepo število oljkarjev. Predsednik DOSI Elvin Klobas je v uvodnem nagovoru pozdravil prisotne oljkarje in ostale goste, predstavil značilnosti letošnje izvedbe tekmovanja in se zahvalil za pomoč pri izvedbi dr. Radu Pišotu, direktorju ZRS Koper za pomoč pri ocenjevanju,  KSS KGZ Nova Gorica – izpostava Koper za zbiranje vzorcev, predsedniku KS Hrvatini Alešu Rotarju za najem dvorane, Občini Izola za financiranje kotizacije oljkarjem iz Občine Izola in organizacijskemu odboru DOSI za izvedbo tekmovanja.

V nadaljevanju je predstavnik Inštituta za oljkarstvo Vasilij Valenčič predstavil način senzoričnega ocenjevanja in letošnjo kakovost oljčnega olja. Sledilo je podeljevanje priznanj. Predsednik DOSI Elvin Klobas je dobitnikom podelil bronasta, srebrna in zlata priznanja. Deset najbolje uvrščenih zlatih priznanj je dobilo priznanje za uvrstitev v TOP 10. Priznanja sta podelila Predsednik DOSI Elvin Klobas in predstavnik Inštituta za oljkarstvo Vasilij Valenčič.

 Deset najbolje uvrščenih vzorcev:


Dobitnik najvišjega števila točk je bil razglašen za šampiona zlate oljčne vejice, drugega in tretjega najvišjega pa za prvega oziroma drugega vicešampiona. Priznanje za šampiona in vicešampiona je dobitnikom  podelil Župan Mestne Občine Koper Aleš Bržan.

Za šampiona Zlate oljčne vejice 2024 je bilo proglašeno olje PIRANSKO ZLATO -BUGA pridelovalca Dario in Robert Glavina.

Za 1. vicešampiona Zlate oljčne vejice 2024 je bilo proglašeno olje MAURINO pridelovalca OLEA D’ISTRIA (Martina Veršnik).

Za 2. vicešampiona Zlate oljčne vejice 2024 je bilo proglašeno olje JASA PRESTIGE – CUVEE pridelovalca Arsena Jurinčiča.

Nagrajena olja so prejela relativno visoko število točk, kar dokazuje, da je možno s pravilnimi ukrepi tudi v težkih letinah zagotoviti visoko kakovost.

Za popestritev dogajanja na sami prireditvi je z glasbenimi vložki poskrbel domači kantavtor Mitja Kodarin. Po zaključku uradnega dela prireditve je sledilo druženje s prigrizkom in izmenjavo izkušenj.

Piškotki

Ta stran uporablja piškotke, da vam lahko zagotovi delovanje in najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in jih lahko kadarkoli odstranite. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj


Nujno potrebni piškotki

Nujno potrebni piškotki za delovanje spletne strani.

Analitični piškotki

S pomočjo piškotkov Google Analytics lahko ugotavljamo potrebe in zahteve uporabnikov in izboljšujemo uporabniško izkušnjo.

Dovoljujem uporabo podatkov za zgoraj navedene namene.